Predĺžená do dnešnej polnoci! DOPRAVA ZDARMA s Packetou už len do 6.12. 23:59.

Predĺžená do dnešnej polnoci! DOPRAVA ZDARMA s Packetou už len do 6.12. 23:59.

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Šálka čaju pre každého - MixiTea

Čaj pijeme údajne už niekoľko tisíc rokov, takže by sa mohlo zdať, že je to len taká nudná nezáživná kôpka listov vo vode. Že vraj dokonca aj vznikol iba náhodou, keď čínskemu cisárovi Šen-nungovi spadli lístky čajovníka do kotlíka s horúcou vodou. Ktovie čo je na tom pravdy. :) Čím sme si však v Mixite istí, je fakt, že čaj rozhodne nemusí byť nuda a rozhodli sme sa namiešať sadu sypaných čajov tak, aby si každý Mixiťák mohol nájsť tú svoju šálku čaju. :)

Zelený, biely, červený... všetky majú niečo spoločné, a to, že sú vyrobené z lístkov a púčikov rastliny Camellia sinensis a jej blízkych príbuzných. Typické vlastnosti jednotlivým druhom čaju dodáva až spôsob úpravy a spracovania týchto rastlín. Prečítajte si niečo viac o každom druhu čaju, ktorý sme v sade MixiTea použili. :)

Zelený čaj

Zelený čaj je vlastne taký praotec čaj, keďže keď sa povie slovo čaj, väčšina z nás si spomenie práve na tento. Odroda Sencha, ktorú sme vybrali ako základ pre Senza Broskyňu, pochádza z Japonska a je charakteristická svojimi dlhými tmavozelenými lístkami jemnej chuti. Svoju jemnú chuť si čaj zachováva práve vďaka tomu, že sa čajové lístky iba sparia a sušia v kúpeli slnečných lúčov rozložené na veľkých kovových panviciach.

Zelený čaj je známy aj vďaka obsahu kofeínu, takže vás povzbudí a dodá energiu do dňa rovnako ako šálka kávy a navyše podporuje pamäť, preto sa vrelo odporúča popíjať ho pri učení či práci. Obsahuje tiež množstvo flavonoidov a antioxidantov, ako napríklad catechin a vitamín C, ktoré odbúravajú z tela voľné radikály a podporujú redukciu tukov a zlého cholesterolu v krvi. Štúdie dokázali, že popíjanie zeleného čaju pomáha telu v boji s vírusmi a infekciami, keďže pôsobí protizápalovo. V neposlednom rade obsahuje šálka zeleného čaju aj minerály draslík, mangán, vápnik a fluór, ktoré prispievajú k zdraviu srdca i budovaniu silných zubov a kostí. Takže by sa mohlo zdať, že tento super nápoj je akousi tajnou ingredienciou dlhovekosti. :)

MixiTea Zelený čaj Senza Broskyňa

Biely čaj

Biely čaj je vlastne taký úžasnejší brat toho zeleného, keďže na jeho prípravu sa používajú len tie najmladšie, ešte nerozvinuté, lístky či púčiky. Lístky odrody Shou Mei, z ktorej sme nášho Showmana namiešali, sú jemne chlpaté a zbierajú sa len tie so striebristými koncami. Sušia sa rovnako ako zelený čaj sparené iba na slnku, čím sa zachováva ich nádherne jemná no prenikavá chuť a aromatická vôňa.

Vlastnosťami i účinkom sa vyrovná svojmu zelenému bratovi, no chlpaté púčiky listov obsahujú ešte väčšie množstvo antioxidantov. To znamená, že revitalizačné účinky bieleho čaju sú ešte výraznejšie a pomáhajú spomaľovať starnutie buniek v našom organizme. A to, že kedysi bol určený výhradne pre cisárov, len svedčí o jeho výnimočnosti. :)

MixiTea Biely čaj Showman Malina

Honeybush

Honeybush už svojím názvom napovedá nielen to, že pochádza priamo z horúcej Afriky, ale i to, že jeho chuť aj vôňa sú omamne medové. Rastlina Cyclopia, z ktorej sa honeybush pripravuje, rastie divoko v horských oblastiach, a všetky pokusy o jej pestovanie na plantážach zlyhali. Takže aj dnes sa ručne zbierajú výhradne divoko rastúce kry. Nezbierajú sa však iba lístky, na čajovú drvinu sa poseká celý ker. Táto drvina následne prejde procesom fermentácie a sušenia v peci, vďaka čomu získava svoju tmavohnedú farbu. Po vytiahnutí z pece sa čaj nechá ešte deň dva na slnku, aby sa mohla rozvinúť jeho medová vôňa. 

Náš MixiTea z tohto druhu čaju sme právom pomenovali Dr. Honeybush, keďže medzi jeho najznámejšie vlastnosti patria antibakteriálne a protizápalové účinky. Preto je horúca šálka honeybushu výborným spoločníkom pri chrípke či prechladnutí. Zlepšuje trávenie a chuť do jedla, účinne napomáha tiež pri regulácií hladiny cukru v krvi a vďaka prirodzene nasladlej chuti vás ani neláka si doň pridať cukor. Blahodárne pôsobí aj na srdcovo-cievny či nervový systém a keďže obsahuje len malé množstvo kofeínu, môžete si honeybush s kľudným svedomím vychutnať aj večer pred spaním. :)

MixiTea Dr. Honeybush s korením a zázvorom

Rooibos

Zelený a biely čaj nie sú jediné farebné čaje, pretože rooibosu sa tiež hovorí aj červený čaj. :) Rovnako ako honeybush pochádza z Afriky a je obľúbený pre svoju jemne sladkastú chuť. Čajová drvina sa rovnako vyrába z celého kra Aspalathus linearis, jeho spracovanie je však mierne odlišné. Po sušení na slnku sa čajová drvina navŕši na hromady a až potom sa nechá fermentovať. Sušenie v peci sa pri tomto druhu nekoná vôbec.

A prečo ho voláme Boss Rooibos? Pretože napriek tomu, že neobsahuje žiaden kofeín, dokáže vaše telo i myseľ patrične povzbudiť. Okrem toho, že pôsobí blahodárne na pečeň, napomáha aj spaľovaniu tukov. Rovnako ako jeho farebný bratia, obsahuje rooibos značné množstvo flavonoidov, ktoré majú okrem antioxidačných, regeneračných a protizápalových účinkov aj účinok protialergický. Preto našiel svoje využitie i v pleťových krémoch či vodách. Šálka tohto čaju podporí nielen vašu imunitu, ale vďaka fluóru aj pomôže ochrániť vaše zuby pred kazom. Rooibos obsahuje i veľké množstvo ďalších minerálov, preto odporúčame zapiť ním každý váš športový výkon a minerály tak do tela doplniť. :)

MixiTea Boss Rooibos a brusnica

Ovocný čaj

Ovocný čaj je vlastne taký čaj nečaj, keďže neobsahuje žiadne čajové lístky. To však neznamená, že by mu niečo chýbalo. :) Vďaka sušenému ovociu je plný vitamínov a jeho očarujúca vôňa nás všetkých vždy aspoň na chvíľu prenesie späť do detstva na prázdniny k babičke... V zime teplý zahreje, v lete naopak vychladený osvieži. Neobsahuje žiaden kofeín, preto je nielen vhodný, ale aj obľúbený medzi deťmi. A ako bonus si môžete navyše bez výčitiek pochutiť na vyluhovanom ovocíčku. :)

MixiTea Ovocný čaj Jabĺčko

Maté

Čajovú Mixit rodinku dopĺňa ešte MixiTea Energy, ktorý je zo všetkých čajov rozhodne najenergickejší. :) Túto bombu na povzbudenie tela i mysle sme pripravili šetrným luhovaním až 7 rôznych bylín, jej základom je však čaj maté. Tento čaj začali vyrábať v Južnej Amerike už starí Indiáni, ktorí nad ohňom sušili a následne drvili mladé lístky rastliny Ilex paraguariensis.

Maté obsahuje až o 1,5 % viac kofeínu ako káva, no keďže sa uvoľňuje do tela postupne, povzbudí vás na celé dopoludnie a zároveň vám pomôže v boji so stresom i ďalšou psychickou záťažou. Obsahuje viac ako 20 druhov aminokyselín, vitamíny B1, B2 a C a množstvo minerálov, ktoré posilňujú imunitu, ukľudňujú nervový systém a tým aj prispievajú k zlepšeniu kvality spánku. Keďže je maté aj výborným zdrojom antioxidantov, pomáha pri detoxikácií tela a spomaľuje starnutie buniek. V neposlednom rade maté pomáha upraviť chuť do jedla a tým aj udržiavať zdravú hladinu cukru a tukov v krvi. Obľubujú ho i alergici, ktorým pomáha v boji s príznakmi alergie. Skrátka a dobre, Indiáni vedeli, prečo popíjali maté celý deň. :)

MixiTea Herbal Energy

Čo viac dodať, azda už len... Na zdravie! :)

Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Šálka čaju pre každého - MixiTea


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore