Veľký adventný kalendár s dopravou zadarmo! Pozrite si celú našu vianočnú kolekciu.

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Zdravými raňajkami proti detskej obezite

V našom nepravidelnom seriáli „Mixujeme s..“ sme tentokrát na tému problematiky detskej obezity oslovili milého MUDr. Miroslava Tomsu, detského lekára a odborníka na slovo vzatého. Ako hodnotí trend nadváhy u detí predškolského a školského veku? Akú prevenciu odporúča rodičom a svojim najmenším pacientom? A aké zvolil suroviny do svojho Mixit müsli? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch :-). 

„Nárast detskej obezity dosahuje v Čechách, podobne ako vo všetkých rozvinutých regiónoch, rozmeru epidémie, ktorá začína zaťažovať celú spoločnosť. Alfou a omegou v boji proti obezite je podpora zdravého životného štýlu. Všetky odborné odporúčania sa zhodujú v potrebe zachovania zdravých raňajok v detskej výžive. Výskumy nám pritom ukazujú, že až 50% starších školákov pred odchodom do školy vôbec neraňajkuje. Müsli s mliečnym výrobkom predstavuje ideálne zloženie pre štart do nového dňa. Obsahuje všetky potrebné zložky detskej výživy a svojím podielom rýchlejšie a pomalšie vstrebávaných sacharidov zaisťuje dodatok priamej energie pre činnosť mozgových buniek, ktorých výkon sa vyžaduje predovšetkým v dopoludňajších hodinách.  

„Správne raňajky = zdravé vykročenie do školy“

V mojej detskej obezitologicej ambulancii patrí diskusia o raňajkách v prvým témam, ktoré s dieťaťom a jeho rodičmi riešime. Snažíme sa priviesť všetky deti späť k pravidelnému raňajkovaniu doma za stolom. Najčastejším „protiargumentom“ je všadeprítomný údajný nedostatok času. Z tohto pohľadu je müsli s mliekom takisto jasným favoritom. Jeho príprava nezaberie viac ako niekoľko sekúnd. Mojím hlavným cieľom je teda naučiť deti raňajkovať, druhým cieľom je naučiť ich zdravo raňajkovať.  

Dobre nám to zobe s pánom Tomsom :)

A akú cereálnu zmes som k tomuto účelu namixovali? Potreboval som, aby bola nielen zdravá, ale aj chutná a lákavá. Deti milujú chrumkavé, preto som do zmesi zaradil veľa orechov a kukuričné lupienky s polevou, ktoré zostávajú krehké aj po zaliatí mliekom. Orechy majú významnú výživovú hodnotu a sladkasté kešu a vlašské orechy patria u detí k obľúbeným. Pikantnú ovocnú chuť dodávajú tri druhy ovocia, ktoré som volil tak, aby nebolo príliš tuhé na zahryznutie. Pre deti je dôležitá tiež farebnosť, ktoré dodávajú ostro žlté corn flakes, jasne červené goji hnedé čokoládové lupienky v poleve.

Je to jednoduché – táto zmes bola pripravená tak, aby ju deti proste milovali.

Pozrieť sa na ňu detailne môžete TU a my vám aj vašim potomkom prajeme – chutné ráno! :-)

P.S. Ako pediater však musím pre úplnosť doplniť, že kvôli obsahu orechov nie je zmes vhodná pre deti do 5 rokov a samozrejme pre alergikov na škrupinové plody.

Viac si o problematike detskej obezity môžete prečítať na:

http://www.detskaobezita.cz

https://plus.google.com/communities/114394894759840446870

Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Zdravými raňajkami proti detskej obezite


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore