Veľký adventný kalendár s dopravou zadarmo! Pozrite si celú našu vianočnú kolekciu.

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Tibetský mlsný jazýček

Tibetský mlsný jazýček

Mixit sa rovná zdravie, preto sme veľmi radi, že sme mali možnosť zúčastniť sa prednášky na tému tibetskej medicíny a osobne sa porozprávať so zakladateľom Akadémie Tradičnej Tibetskej Medicíny - Dr. Nido Chenagtsangem. Aké sú základy zdravého životného štýlu podľa tibetskej medicíny a čo hovorí Dr. Nida na naše müsli Mixit?

Prečítajte si článok!


Dr. Nida sa narodil v Tibete, v provincii Amdo. V roku 1996 dokončil štúdiá v Lhasie, do dnešného dňa publikoval mnoho kníh a článkov na tému tibetskej medicíny a obnovil používanie mnohých vonkajších terapií. V roku 2006 založil Medzinárodnú Akadémiu Tradičnej Tibetskej Medicíny (IATTM), v rámci ktorej učia na celom svete rôzne aspekty tradičnej tibetskej medicíny. Jeho prednášky sú veľmi populárne v mnohých európskych krajinách, Rusku, USA, Austrálii alebo Ázii.5 základných oblastí vyrovnaného života

Kvalitné potraviny a šport sú faktory, nie však jediné, ktoré majú pozitívny vplyv na naše dobré rozpoloženie. Podľa Dr. Nidy nie je univerzálna cesta, ktorou sa máme vydať, každý z nás musí nájsť takú, ktorá najlepšie zodpovedá jeho typológii. Týka sa to všetkých aspektov ľudského života, o ktorých sa zmieňujeme nižšie.

Káva môže byť zdravá, ale tiež nemusí, obdobne je to s jazdou na bicykli, výberom druhu meditácie alebo doplnkov stravy či dokonca liekov. Ako sám Dr. Nida hovorí: "Špagety sú najlepšie, pizza je najlepšia, rovnako tak steak alebo vegetariánska či vegánska strava! Všetko záleží na individuálnom prístupe. "

V tibetskej medicíne rozlišujeme 5 základných oblastí:

  • strava čiže individuálna výživa

  • životný štýl (vrátane medziľudských vzťahov, jogy, kvality spánku, práce, odpočinku, sexu)

  • lieky a doplňky stravy

  • terapia zovňajška (masáže, akupunktúra)

  • meditácie a duchovné praxe (rituály, vizualizácia, mantry)


"Základom našej existencie je telo, myseľ a energia. V západnej medicíne sa veľmi často stretávame s lekármi, ktorí berú do úvahy iba telo, v lepšom prípade aj myseľ, ktorú chápu ako psychický stav, to ale nestačí aby sme minimalizovali choroby na úrovni tela a psychiky a trvalo zlepšili náš život, " hovorí Dr. Nida."Skutočnou epidémiou súčasného sveta je stres a depresia. Takmer 80% ľudí k nám prichádza práve z tohto dôvodu. Veľmi sa preto teším, že veľa predovšetkým mladých lekárov čoraz častejšie zameriava pozornosť na komplexné metódy v medicíne. Oproti predchádzajúcim rokom sa čoraz viac zameriava pozornosť na prevenciu ako na neskoršie liečenie," dodáva.


Podľa Dr. Nidy je ideálnym fyzickým cvičením jóga, ktorá súčasne veľmi dobre pôsobí na našu myseľ čiže psychiku. Aby sme si zvýšili energiu, odporúča opakovanie mantier alebo jednoducho hlboké a vedomé (kontrolované) dýchanie.


Odpútajme sa od extrémov

Jedným z najväčších trendov v stravovaní na Západe je vegetariánstvo alebo vegánstvo. Stále hlasnejšie sa diskutuje na tému: jesť mäso alebo ho nejesť? Podľa názoru Dr. Nidy každý extrém zostane vždy extrémom. Najdôležitejšie je nájsť si vlastnú individuálnu rovnováhu, čo sa netýka len samotnej stravy. Ak sme príliš pripútaní alebo trváme na nejakom osobnom presvedčení, môže to pre nás skončiť prehrou. Veľmi dôležité je vycítiť tenkú hranicu medzi rovnováhou a fanatizmom.

"Aktívny spôsob života, šport či veľa záujmov nás samozrejme obohacuje, ale musíme mať na pamäti, že ich nadmiera môže mať nepriaznivý vplyv na náš život," vysvetľuje.Rovnako dôležitý je odpočinok a kvalitný spánok. Dr. Nida odporúča pravidelné masáže a pravidelnú a patričnú dĺžku spánku, pretože vďaka tomu regenerujeme nie len na úrovni fyzického tela (regenerácie buniek, spomalenie metabolizmu, dobitie batérií, atď.), Ale aj "vypíname" hlavu a čistíme si myseľ od všetkých informácií z okolitého sveta, ktoré nás zasypávajú počas každodenného fungovania v práci, v škole a v osobnom živote.

"Občas je najlepším jedlom práve spánok, môžete vďaka tomu zhubnúť," smeje sa Dr. Nida. "Často je tiež miesto užívania liekov vhodnejšie sa ísť skrátka vyspať," dodáva jedným dychom.


Mixit a tibetské chute

Počas posledných niekoľkých dní spája Česko a Poľsko nielen Mixit, ale aj návšteva Dr. Chenagtsanga. Hlavné dôvody jeho návštevy týchto dvoch štátov sú prednášky a kurzy, ktoré zorganizovala jeho Akadémia. Zhodou okolností sme mali možnosť darovať Dr. Nidovi zmes müsli Mixit a pretože sme patrične pyšný na našu kultúru a zvyky, nezabudli sme na nedávne sviatky a dali sme mu náš tradičný Veľ-koko-nočný mix. Už na prvý pohľad sa mu páčila naša malebná česká dedinka, ktorá je vyobrazená na tubuse. A keď otvoril zmes, oči sa mu zaleskli pri pohľade na dobroty vnútri ... :) Ako sám hovorí, čokoláda je veľmi dobrá pre našu myseľ - ihneď zlepšuje náladu.Ďakujeme za príjemne prežité popoludnie, zaujímavú prednášku a inšpirujúce životné historky a zároveň prajeme úspechy v rozvíjaní Akadémie Tradičnej Tibetskej Medicíny nielen v Čechách a Poľsku, ale aj na celom svete.


Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Tibetský mlsný jazýček


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore