Veľký adventný kalendár s dopravou zadarmo! Pozrite si celú našu vianočnú kolekciu.

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Mrazom sušené ovocie: V čom spočíva jeho kúzlo?

Radi sa dozvedáte o všetkých možnostiach stravovania, ktoré dnešná doba ponúka? Zaujíma vás, aký je rozdiel medzi sušeným a mrazom sušeným ovocím?

Mrazom sušené ovocie

Klasické sušené ovocie

Niečo nám intuitívne napovedá, že sušené a mrazom sušené ovocie je v podstate to isté, vo výsledku sa však veľmi líšia.

Proces konzervovania potravín je tu s nami od nepamäti, či už ako udenie, alebo napríklad (v niektorých kultúrach dodnes) zakopávanie pod vrstu horúceho piesku. V oboch prípadoch ide o odparovanie vody pomocou tepla. Na tomto princípe prebieha aj klasické sušenie ovocia. Odstráni sa tak približne 70 až 95 % vody.

Mrazom sušené ovocie (lyofilizované ovocie)

Inak je to pri príprave lyofilizovaného ovocia. Mimochodom, viete že “lyofilizovali“ dokonca už Inkovia! Keď nechali zemiaky cez noc v mraze a potom ich ráno vysekali z ľadu. Takže pozor, milovníci tradícii, sušenie mrazom nie je len hitom posledného obdobia. :D

Lyofilizované ovocie sa suší pomocou odparovania vody z ľadu (prudkým ochladením), pričom sa vynecháva tekutý stav. Táto metóda je taká účinná, že z ovocia odstráni až 98 %, či dokonca 99 % vody. Tento mrazivý šok má mnoho výhod. Ovocie nie je gumové, ale získava pevné chrumkavé skupenstvo. Vďaka tomu dlho vydrží aj bez použitia konzervantov. A hlavne si zachováva všetky vitamíny a ďalšie zdraviu prospešné látky.

Nedávno mrazom sušené ovocie spopularizovala dokonca NASA, pomáha totiž udržať väčšie množstvo živín a produkuje menšie množstvo odpadu pri stravovaní astronautov vo vesmíre.

Ak vám od dnes bude niekto, kto zjedol všetku múdrosť sveta, tvrdiť, že ide len o moderný výmysel, spomeňte tých Inkov! :D Alebo mu poraďte, aby ochutnal oba druhy sušeného ovocia. :) V Mixite nedáme ani na jeden dopustiť. Môžete si namiešať vlastný mix, tak ako sušeného, tak aj mrazom sušeného ovocia. Pripravených máme tiež niekoľko zmesí, chutných mixov, ktoré sa nám osvedčili (takzvané hotovky).

Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Mrazom sušené ovocie: V čom spočíva jeho kúzlo?


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore