Veľký adventný kalendár s dopravou zadarmo! Pozrite si celú našu vianočnú kolekciu.

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Povedali sme STOP palmovému oleju

Zhruba pred dvoma rokmi sme sa začali zaoberať otázkou palmového oleja a jeho negatívnym dopadom nielen na našu planétu, ale aj na naše zdravie. Po dôkladnom naštudovaní problému sme sa rozhodli, že s palmovým olejom v našich dobrotách končíme. Aké sme mali na to dôvody?

Pestovanie palmového oleja je niekoľkonásobne efektívnejšie ako repkového a slnečnicového, ale stalo sa natoľko masovou záležitosťou, že to začalo byť rizikom pre našu planétu. Palmové plantáže sa stále zväčšujú a to na úkor pôvodných dažďových pralesov, čo má negatívny vplyv na celé ekosystémy. Ďalším nebezpečenstvom je samotná konzumácia tejto suroviny, v palmovom oleji je veľké množstvo nasýtených mastných kyselín (mnohonásobne viac než napr. V repkovom oleji), čo môže viesť k závažným zdravotným problémom.

Jeho vyradením z nášho sortimentu by sme chceli vyjadriť odpor k tomuto nezodpovednému prístupu k planéte Zem. Mali sme na výber niekoľko riešení tejto situácie, alternatívou je palmový olej z certifikovanej produkcie, ktorá nezaťažuje životné prostredie, ale rozhodli sme sa radšej nájsť bezpalmové zloženie než veriť, že RSPO (Roundtable on Sustainable Oil) je v tejto chvíli správne riešenie. Zároveň je pre nás vždy na prvom mieste maximálna kvalita našich surovín, výrobky s podielom palmového oleja tieto štandardy nespĺňali. Začali sme teda vyjednávať s dodávateľmi surovín, ktoré palmový olej obsahovali, a po dlhom vývoji a zháňaní ingrediencií sa nám podarilo dosiahnuť to, že pre nás vyrábajú podľa našich jedinečných receptúr.

Dôsledkom tohto kroku bolo to, že u niektorých surovín došlo k zdraženiu, ale sľúbili sme si, že vy, naši zákazníci, to nepocítite. Rozhodli sme sa, že zdražovať nebudeme, ale že našim dodávateľom prisľúbite väčšie odbery a oni nám časom ceny ingrediencií zvýhodnia.

Nič však nie je čiernobiele, palmový olej je obsiahnutý asi v polovici potravinárskych výrobkov, ale zo značnej časti sa používa aj na výrobu biopalív či kozmetiky. Jeho masové nahradenie inými stuženými tukmy sa môže časom tiež stať hrozbou pre zdravie ľudí i životné prostredie.


Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Povedali sme STOP palmovému oleju


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore