Veľký adventný kalendár s dopravou zadarmo! Pozrite si celú našu vianočnú kolekciu.

Zle sa vám mixuje? Niečo nefunguje? Skúste si prosím Mixit pustiť napríklad v prehliadači Edge, my to zatiaľ opravíme. Ospravedlňujeme sa!

Príbeh Maappi - nový Mixit tubus a mix od Matěja Hoška

Som Maty, Matěj Hošek. Narodil som sa v roku 2004 s poruchou autistického spektra. Som milovníkom verejnej dopravy, vášnivo rád maľujem dopravné mapy, zaujímam sa o architektúru, dizajn a umenie. Verím, že raz po Prahe alebo iných mestách budú ľudia jazdiť v mojom modeli električky alebo metra, stáť v budove stanice, ktorá sa už teraz ukrýva v mojom notebooku alebo chodiť na výstavy obrazov, pretože moja vášeň pre maľovanie sa posunula od máp ďalej, napríklad k portrétom. Chcem ľuďom ukázať svoj pohľad na svet, ktorý je iný, ale dúfam, že môže byť obohacujúci. To je posolstvo projektu Maappi.com.

Moje prvé roky…

Už ako batoľa som väčšinu dňa preplakal, spal len minimálne a bol často chorý. Prvá správa o tom, že som iný, prišla v roku a pol. Z počiatku nebolo jasné, kde je problém, ale očividne sa všetko nevyvíjalo, ako malo. Cez nie príliš priaznivé vyhliadky odborníkov sa rodičia rozhodli nič nevzdávať a ich každodenná snaha sa vyplatila. Pri hľadaní diagnózy nestrácali čas, starali sa o mňa, učili ma hovoriť, žiť s okolím, integrovať do bežnej materskej škôlky aj základnej školy s asistentom. A vyplatilo sa. Dnes mám jasno, čo chcem v živote raz robiť a rodičia jasno v diagnóze, ktorá však na ich prístupe ku mne vôbec nič nezmenila. Stále kráčame bok po boku a hľadáme cestu, ako pomôcť mne i ostatným žiť spokojný život.Ako PAS (Porucha autistického spektra) ovplyvnila rodinu?

Život sa rodičom v jeden jediný moment úplne prevrátil. Nič už nebolo ako predtým. Mama sa vzdala kariérnych ambícií, nastolila rituály, ktoré mi život značne zjednodušili, a nastal kolotoč plnenia úloh, aby som prehovoril aspoň jedno zrozumiteľné slovo a záchvaty hnevu sa obmedzili na možné minimum. Aj keď sa lekári prikláňali k výchove v špeciálnych škôlkach i školách, mamka o tom vôbec nechcela počuť. Verila, že moja inteligencia je dostatočná, aby som bol integrovaný v bežnej základnej škole s asistentom, ktorého som našiel v škôlke, a ktorý rodičom aj mne úplne zmenil život k lepšiemu a posunul môj vývoj zase o kus ďalej.

A ako je to teraz?

Rodina sa rozrástla o ďalšieho člena, sestru Sofiu, ktorá je mojou najbližšou a vlastne jedinou kamarátkou. Je vášnivou športovkyňou a mojou veľkou fanúšičkou. Navyše sme zistili, že v mojom živote sú dôležití aj zvierací kamaráti, a tak máme dvoch králikov, ktorým zverujem všetky svoje tajomstvá. Moji rodičia sa naďalej snažia o jediné, dávať mi hromadu lásky a chrániť ma pred ľuďmi, ktorí stále voči autizmu majú predsudky. Chcú v spoločnosti mnohé zmeniť a dokázať, že autizmus nie je šťastie mať, ale dá sa s ním žiť plnohodnotný život.

Maty miluje Mixit...

V dnešnom svete nič nie je handicap. Autista Maty to dokazuje každý deň. Pre tých, čo sa boja cestovať, vytvoril mapu sveta, ktorá vás bude inšpirovať. Pre tých, čo trpia potravinovou alergiou namiešal zmes bez lepku a laktózy, ktorá naozaj skvele chutí. Žite život naplno s chuťou a entuziazmom.

Matejovho mamička približuje, ako Matěj nad vytváraním svojho mixu premýšľal.

"Suroviny Maty vyberal podľa toho, čo mu chutí, ale aj podľa alergií. Dcérina kamarátka je celiatik a ja mám alergiu na laktózu. Chcel, aby som jeho mix mohli jesť ja aj kamarátka jeho sestričky, ktorá si naozaj musí strážiť aj malý drobček lepku, aby vážne neochorela. Matymu Mixit nesmierne chutí a stal sa pre neho ranným rituálom, a keď ho nemá, je nespokojný. Navyše chápe, čo je jeho handicap, a je vedený k tomu, že sa to musí zvládnuť a žiť naplno. Žiadny handicap nie je prekážkou k spokojnému životu."

 
Späť na všetky články

0 Komentárov k článku Príbeh Maappi - nový Mixit tubus a mix od Matěja Hoška


Komentár

Ďalšie články

0 Košík Hore